۱.۱  – معرفی

این مودم از خانواده مودم‌های adsl به شمار می‌آید و برای استفاده در منازل و اداره‌ها و کسب‌وکار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این مودم می‌تواند به خط  adslمحل کار یا منزل شما متصل شده و شبکه بی‌سیم را در آن محدوده تولید کند تا موبایل و یا لپ تاپ‌ها به ان متصل شوند. پشتیبانی از پروتکل‌های مهم مخابراتی و شبکه از ویژگی‌های اصلی این مودم است که در این مقاله به شرح هر یک از این پارامترها می‌پردازیم. مهم‌ترین ویژگی این مودم ارائه خدمات گارانتی توسط شرکت افزاره است که در صورت بروز ایراد روی مودم، مودم نو تحویل مشتری خواهد شد.

۱.۲  – محیط کاربر پسند

تنظیمات این مودم که به کمک مرورگر امکان پذیر می گردد کاربری شما را ساده می نماید و شما به سهولت می توانید بخش های مختلف مودم را مدیریت و تنظیم نمایید. صفحه کنسول این مودم به گونه ای است که کاربران با کمترپین دانش رایانه ای می توانند تنظیمات اولیه را انجام دهند.

۱.۳  – شکل ظاهری

این مودم دارای چهار پورت شبکه است و شما به کمک این مودم می‌توانید چهار رایانه را در منزل یا محل کار خود با کابل شبکه به هم متصل نمایید. این کار به آسانی صورت می‌پذیرد چراکه مودم دارای پروتکل DHCP است و آدرس‌دهی به کامپیوترها خودکار انجام می‌شود.  آدرس‌دهی دستی نیز توسط مودم امکان‌پذیر است.

علاوه بر شبکه شدن رایانه‌ها توسط پورت‌های شبکه، می‌توانید از شبکه بی‌سیم استفاده نمایید. روی این مودم آنتنی قرار داده شده است تا در محدوده کاری شما بتواند  شبکه و اینترنت بدون سیم را فراهم سازد. تغذیه این مودم به کمک آداپتور دوازده ولت مستقیم صورت می‌پذیرد، آداپتور انتخاب‌شده برای این مودم به‌گونه‌ای است که در  اکثر فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی می‌توانید مشابه آن را پیدا کنید و در صورت وجود مشکل روی آداپتور بعد از اتمام گارانتی دچار مشکل نخواهید شد،  به این نکته دقت نمایید که برخی از  مودم‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تغذیه آن‌ها پورت‌های خاصی دارد و گاهی هنگامی که آداپتور خراب می‌شود نمی‌توانید نمونه‌ای از آن را  در فروشگاه‌های معمولی پیدا کنید.

۱.۴  – شبکه بی سیم و باندهای فرکانسی

این مودم از استانداردهای IEEE802.11 b/g/n استفاده می نماید. این استانداردها توسط سازمان  ieee برای شبکه های بی سیم تدوین شده است. در سال ۱۹۹۷، انستیتوی IEEE اولین استاندارد شبکۀ محلی بی‌سیم (WLAN) را تالیف و تهیه نمود. آنان نام این استاندارد را ۸۰۲.۱۱ گذاشتند. با گذر زمان روش هایی برای بهبود ارائه شبکه های بی سیم برای دستگاه هایی با سرعت بالاتر و متحرک ارائه شد که مکمل هایی نظیر /b یا /g یا  /nارائه گردید.هر یک از این روش ها علاوه بر سرعت بالاتر کیفیت بهتری نیز دارند. در مخابرات مفهومی به نام مقدار سیگنال به نویز یا  SNR وجود دارد. پیشرفت فناوری بی سیم و ارائه راهکارهای /b یا /g یا  /n سبب شد که کیفیت سیگنال نیز بهبود یابد. مودم A304U از کلیه این استاندارد و ضمایم آن تبعیت می نماید و می تواند پوشش خوبی را برای آنتن دهی فراهم آورد.

میزان پوشش شبکه بی‌سیم برای این مودم در محیط‌های داخلی ۱۰۰ متر است. یعنی اگر منزل شما زیربنای ۱۰۰ متری دارد این مودم به خوبی برای شما کار می‌کند. کارکرد این مودم در محیط های بیرونی و فضای خارجی ۳۰۰ متر است. البته موانع فیزیکی در محیط‌های داخلی خانه‌ها نظیر دیوارها و یا وجود اجسام فیزیکی مثل خودروها در محیط‌های بیرونی کمی این محدوده را کمتر می‌نماید.

این مودم در زمان استافده از ۸۰۲.۱۱b  روی هر کانال توانایی ارسال ۱ ، ۲، ۵.۵ یا یازده مگا بیت بر ثانیه را دارد. نرخ ارسال داده ها برای ۸۰۲.۱۱g به ۶، ۹، ۱۲، ۱۸ ، ۲۴، ۳۶ ، ۴۸، ۵۴ مگابیت بر ثانیه می رسید. همچنین در انتقال بی سیم HT20 و  HT40  نیز امکان پذیر است.

۱.۵  – امنیت ارسال داده

این مودم توانایی پشتیبانی از پروتکل های امنیتی ۸۰۲.۱X و WPA و WPA2 را دارد. شما هنگامی که از  WPA2 استفاده می نمایید می توانید از  TKIP یا  AES یا ادغام هر دو روش استفاده نمایید و بنا به نیاز امنیتی هر دو روش در این مودم پیاده سازی شده است. این الگوریتم ها ارسال و دریافت داده را از سمت رایانه به مودم رمز می نمایند و اگر کسی بخواهد شنود روی داده های شما داشته باشد ، رمز شکنی آن نشدنی  است

همچنین شما می توانید از  WEP در دوحالت ۶۴ بیتی و ۱۲۸ بیتی استفاده نمایید. برای تنظیمات امنیتی به شما توصیه می کنیم که مقالات وب سایت ما را دنبال نمایید تا با آشنایی با این الگوریتم ها بهره وری  شما مضاعف گردد.

۱.۶  – کنترل دسترسی به شبکه ی بی سیم

شما به راحتی می توانید روی این مودم مک آدرس متصل شده به شبکه ی بی سیم  را تعریف نمایید ، این کار به شما کمک می کند که دستگاه های غیر مجاز به این مودم متصل نشوند و یا فقط دستگاه هایی که شما مجاز می دانید به مودم متصل شوند. به عبارت فنی تر این مودم با بهره گیری از  ۸۰۲.۱X می تواند فیلترینگ مک آدرس ها را مدیریت نماید