امروزه استفاده از اینترنت برای هر فردی جزو امور لاینفک به شمار می‌آید. کاربری اینترنت نه تنها در اداره‌ها و سازمان‌ها گسترش‌یافته است بلکه مشترکان خانگی بسیار بالایی دارد و متقاضیان زیادی را به خود جلب نموده است.

امروزه در عصر اطاعات بسر می‌بریم و این عصر تمامی وسایل به سمت‌وسوی اتصال به اینترنت گام برداشته‌اند، این پیشرفت حیرت‌انگیز به گونه‌ای است که عصر نوین را اینترنت اشیا یا IoT و یا اینترنت همه‌چیز یا IoE گویند. اما مسئله به اینجا ختم نمی‌شود بلکه مسئله دیگری که وجود دارد مفهومی به نام IoP است و این مفهوم people of Internet نام دارد.

 

این مفهوم اینترنت افراد را بیان می‌نماید و مفهومی است که هر فرد هویتی را در اینترنت دارد. هر فرد در شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های ارتباطی حساب کاربری را تشکیل داده است و برای خود هویتی را به وجود آورده است. تمام این مسائل حکایت بر آن دارد که شما نیاز به اینترنت را در کسب‌وکار و منزل خود دارید.استفاده از روش‌های مختلف اتصال به اینترنت از سال ۱۳۷۵ تاکنون پیشرفت حیرت‌انگیزی را داشته است و امروزه بیشتر افراد در منازل و یا کسب‌وکار خود از مودم‌های مختلفی استفاده نموده‌اند. یکی از روش‌های اتصال به اینترنت که بین بسیاری از کاربران شهرت دارد استفاده از فناوری ADSL است. این فناوری روشی است که شما در منزل خود می‌توانید روی خط تلفن اینترنت پرسرعتی را داشته باشید. در این روش روی خط تلفن می‌توانید مودم adsl را متصل نمایید و از اینترنت پرسرعت بهره‌مند شوید.

استفاده از روش ADSL برای شما مزایای بسیاری را به ارمغان خواهد آورد. اول اینکه در همان خط تلفن موجود شما می‌توانید سرویس اینترنت را تهیه نمایید و در هنگام استفاده از اینترنت تلفن شما مشغول نخواهد شد و به بیان ساده‌تر هنگام استفاده از اینترنت می‌توانید با دوستان و همکاران و اقوام به مکالمه تلفنی بپردازید. ADSL سرعت اینترنت بالایی دارد و می‌تواند برای کاربری شما بسیار خوب و مؤثر باشد، به این نکته دقت کنید که adsl از خانواده فنّاوری dsl است و علت نام‌گذاری آن ” خط دیجیتالی مشترک غیرمتقارن” این است که سرعت دانلود و سرعت آپلود متفاوت است.

دانلود به معنای آن است که شما روی گوشی و یا موبایل خود می‌خواهید یک فیلم یا عکس را مشاهده کنید، و آپلود به معنای آن است که شما می‌خواهید یک عکس یا فیلم یا متن را در شبکه اجتماعی یا یک وب‌سایت بارگذاری کنیدازآنجاکه مشترکان خانگی و اداری بیشتر نیاز به دانلود فایل‌ها و یا عکس و فیلم دارند adsl می‌تواند سرعت دانلود را بیشتر از آپلود نماید تا شما از اینترنت بیشتر لذت ببرید.

Adsl دارای نسل‌های مختلفی است. این بدانم مفهوم است که با گذر زمان سرعت ارسال داده‌ها بهبود یافته است و محققین با پیشرفت تکنولوژی و دانش سرعت‌های بهتری را در اختیار کاربران قرا ر داده‌اند.

شبکه ۲ ADSL شکلی از ADSL بوده اما می‌تواند پهنای باند بیشتری ارائه دهد. این نوع شبکه براساس روش مدولاسیون سرعت دانلود ۱۲ مگابیت بر ثانیه‌ای و سرعت آپلود یک مگابیت بر ثانیه‌ای ارائه می‌دهد.

Adsl 2+

فناوری شبکه + ۲ ADSL نسل جدید ADSL بوده که پهنای باند بالاتری ارائه می‌دهد و همچنان از همان خطوط مسی بهره می‌گیرد  ADSL2+. می‌تواند تا پهنای باند بیست و چهار مگابیت بر ثانیه‌ای را پشتیبانی کند و این موضوع بسته با پارامترهای مختلف متفاوت است. در سال ۲۰۰۳ فناوری +ADSL2 معرفی شد و از استاندارد ITU بهره می‌بردبه‌طور خلاصه  ADSL2+ بهتر از ADSL2 بوده و سرعت دسترسی آن نیز سریع‌تر از ADSL2 محسوب می‌شود. البته پارامترهایی در سرعت تأثیر دارند اما به‌طورکلی ADSL2+ فناوری جدیدتر و سریعی نسبت به فناوری‌های دیگر به شمار می‌رود.

چگونه adsl را درمنزل یا محل کار تهیه نمایم ؟

سؤالی که برای شما ممکن است به وجود آید، این است که چگونه یک adsl را در منزل خود پیاده‌سازی نمایید، برای این منظور لازم است گام‌های بسیار ساده‌ای را طی کنید. در ابتدا باید یک سرویس دهنده adsl را در محدوده خود پیدا کنید به این سرویس‌دهنده در اصطلاح ISP گویند. به شما توصیه می‌کنیم که از همسایگان و یا دوستان پرس وجو نمایید و میزان رضایت آن‌ها را از سرویس دهنده اینترنت خود جویا شوید.

پس از پیدا کردن سرویس دهنده باید با آنها تماس بگیرید و از آن‌ها بپرسید که آیا امکان ارائه سرویس adsl را برای منزل شما دارند یا خیر؟ در صورت مثبت بودن جواب باید گام بعدی که انتخاب سرویس است را طی نمایید.

با توجه به مطالب بخش قبل باید شما بر اساس نیاز خود سرعت اینترنت موردنیاز خود را انتخاب کنید. دراین‌باره باید دو مسئله را در ذهن خود داشته باشید، مسئله اول میزان حجم مصرفی شماست.

حجم مصرفی یک کاربر اینترنت میزان استفاده از اینترنت اعم از فیلم دیدن، وب گردی، مشاهده و فیلم‌های شبکه‌های اجتماعی و موارد دیگر است. برای این کار بهتر است برای خرید بار اول از حجم‌های کم شروع کنید و در ماه‌های بعد میزان مصرف خودبه‌خود به‌دستتان خواهد آمد.

 

مسئله دوم در هنگام خرید، سرعت اینترنت است. سرعت بالایی اینترنت در اصطلاح مخابراتی پهنای باند نام دارد. بر اساس نیاز خود می‌توانید پهنای باند درخواستی خود را تهیه نمایید. در adsl شما پهنای باند مختلفی خواهید داشت و این مقدار از دویست و پنجاه و شش کیلوبیت بر ثانیه شروع‌شده و تا بیست و چهار مگا ادامه خواهد داشت. به این مسئله دقت کنید که سرعت‌های بالا با توجه به مسافت شما از مرکز مخابراتی ممکن است به عدد ارائه‌شده نرسد.

وسایل مورد نیاز پس از انتخاب سرویس

پس‌ازآنکه شما سرویس adsl را انتخاب کردید، باید مودم adsl را تهیه نمایید. برای انتخاب یک مودم خوب لازم است ویژگی‌های مختلفی را در نظر بگیرید که در مقالات بعدی به این موضوع اشاره خواهیم کرد.

برای پیاده‌سازی adsl در منزل یا محل کار باید پس از تهیه مودم، از خروجی خط تلفن یک کابل را به دستگاهی به نام اسپلیتر وصل کنید. این دستگاه که در کنار مودم وجود دارد و در هنگام خرید به شما عرضه می‌گردد، وظیفه جدا کردن کابل تلفن و کابل داده اینترنت را بر عهده دارد. شما باید از پریز تلفن کابلی را به ورودی اسپلیتر وصل نمایید و از خروجی اسپلیتر یک کابل به دستگاه تلفن و یک کابل به دستگاه مودم وصل کنید. به خروجی‌ها دقت کنید روی هر پورت مشخص شده است که کابل تلفن به کدام پورت و کابل اینترنت به پورت دیگر وصل شود.

کابلی که به پورت اینترنت وصل کرده‌اید را اکنون به مودم وصل کنید و مودم را روشن کنید. برای اولین بار که مودم adsl را روشن می‌کنید نیاز است که یک کارشناس تنظیماتی را روی مودم اعمال نماید این کارشناس از همان شرکتی که سرویس اینترنت را خریداری کرده‌اید به منزل شما آمده و تنظیمات را اعمال می‌نماید.

خلاصه: در اینم مقاله مروری بر تکنولوژی adsl داشتیم و روش پیاده سازی آن را برای یک کاربر معرفی کردیم در مقالات بعدی روش‌های انتخابم مودم خوب ارائه می‌شود.