مروری بر ADSL

مروری بر ADSL

امروزه استفاده از اینترنت برای هر فردی جزو امور لاینفک به شمار می‌آید. کاربری اینترنت نه تنها در اداره‌ها و سازمان‌ها گسترش یافته است بلکه مشترکان خانگی بسیار بالایی دارد و متقاضیان زیادی را به خود جلب نموده است.

امروزه در عصر اطلاعات بسر می‌بریم و این عصر تمامی وسایل به سمت و سوی اتصال به اینترنت گام برداشته‌اند، این پیشرفت حیرت انگیز به گونه‌ای است که عصر نوین را اینترنت اشیا یا IoT و یا اینترنت همه‌چیز یا IoE گویند. اما مسئله به اینجا ختم نمی‌شود بلکه مسئله دیگری که وجود دارد مفهومی به نام IoP است و این مفهوم Internet of people نام دارد. این مفهوم اینترنت افراد را بیان می‌نماید و مفهومی است که هر فرد هویتی را در اینترنت دارد. هر فرد در شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های ارتباطی حساب کاربری را تشکیل داده است و برای خود هویتی را به وجود آورده است. تمام این مسائل حکایت بر آن دارد که شما نیاز به اینترنت را در کسب و کار و منزل خود دارید. 

 استفاده از روش‌های مختلف اتصال به اینترنت از سال 1375 تا کنون پیشرفت حیرت‌انگیزی را داشته است و امروزه بیشتر افراد در منازل و یا کسب و کار خود از مودم‌های مختلفی استفاده نموده اند. یکی از روش‌های اتصال به اینترنت که بین بسیاری از کاربران شهرت دارد  استفاده از فناوری ADSL است. این فناوری روشی است که شما در منزل خود می‌توانید روی خط تلفن اینترنت پرسرعتی را داشته باشید. در این روش روی خط تلفن می‌توانید مودم adsl را متصل نمایید و از اینترنت پر سرعت بهره‌مند شوید.

استفاده از روش ADSL برای شما مزایای بسیاری را به ارمغان خواهد آورد. اول اینکه در همان خط تلفن موجود شما می‌توانید سرویس اینترنت را تهیه نمایید و در هنگام استفاده از اینترنت تلفن شما مشغول نخواهد شد و به بیان ساده‌تر هنگام استفاده از اینترنت می‌توانید با دوستان و همکاران و اقوام به مکالمه تلفنی بپردازید.

ADSL سرعت اینترنت بالایی دارد و می‌تواند برای کاربری شما بسیار خوب و مؤثر باشد، به این نکته دقت کنید که adsl از خانواده تکنولوژی dsl است و علت نام‌گذاری آن " خط دیجیتالی مشترک غیرمتقارن" این است که  سرعت دانلود و سرعت آپلود متفاوت است.

دانلود به معنایان است که شما روی گوشی و یا موبایل خود می‌خواهید یک فیلم یا عکس را مشاهده کنید، و آپلود به معنای آن است که شما می خواهید یک عکس یا فیلم یا متن را در شبکه اجتماعی یا یک وب‌سایت بارگذاری کنید.

ازآنجاکه مشترکان خانگی و اداری بیشتر نیاز به دانلود فایل‌ها و یا عکس و فیلم دارند adsl می‌تواند سرعت دانلود را بیشتر از آپلود نماید تا شما از اینترنت بیشتر لذت ببرید.

Adsl دارای نسل های مختلفی است. این بدان مفهوم است که با گذر زمان سرعت ارسال داده ها بهبود یافته است و محققین با پیشرفت تکنولوژی و دانش سرعت های بهتری را در اختیار کاربران قرار داده اند.

شبکه ADSL 2 شکلی از ADSL بوده اما می تواند پهنای باند بیشتری ارائه دهد. این نوع شبکه براساس روش مدولاسیون سرعت دانلود ۱۲ مگابیت برثانیه ای و سرعت آپلود ۱ مگابیت برثانیه ای ارائه می دهد

ADSL 2 +

فناوری شبکه ADSL 2 + نسل جدید ADSL بوده که پهنای باند بالاتری ارائه می دهد و همچنان از همان خطوط مسی بهره می گیرد. ADSL2+ می تواند تا پهنای باند ۲۴ مگابیت برثانیه ای را پشتیبانی کند و این موضوع بسته با پارامترهای مختلف متفاوت است. در سال ۲۰۰۳ فناوری ADSL2+ معرفی شد و از استاندارد ITU بهره می برد.

به طور خلاصه ADSL2+ بهتر از ADSL2 بوده و سرعت دسترسی آن نیز سریعتر از ADSL2 محسوب می شود. البته پارامترهایی در سرعت تاثیر دارند اما به طور کلی ADSL2+ فناوری جدیدتر و سریعی نسبت به فناوری های دیگر به شمار می رود.

1.1  - چگونه adsl را در منزل یا محل کار تهیه نمایم؟

سؤالی که برای شما ممکن است به وجود آید، این است که چگونه یک adsl را در منزل خود پیاده سازی نمایید، برای این منظور لازم است گام‌های بسیار ساده‌ای را طی کنید. در ابتدا باید یک سرویس دهنده adsl را در محدوده خود پیدا کنید به این سرویس‌دهنده در اصطلاح ISP گویند. به شما توصیه می‌کنیم که از همسایگان و یا دوستان پرس‌وجو نمایید و میزان رضایت آن‌ها را از سرویس دهنده اینترنت خود جویا شوید.

پس از پیدا کردن سرویس دهنده باید با آن‌ها تماس بگیرید و از آن‌ها بپرسید که آیا امکان اارئه سرویس adsl را برای منزل شما دارند یا خیر؟ در صورت مثبت بودن جواب باید گام بعدی که انتخاب سرویس است را طی نمایید.

با توجه به مطالب بخش قبل باید شما بر اساس نیاز خود سرعت اینترنت مورد نیاز خود را انتخاب کنید. در این باره باید دو مسئله را در ذهن خود داشته باشید، مسئله اول میزان حجم مصرفی شماست.

حجم مصرفی یک کاربر اینترنت میزان استفاده از اینترنت اعم از فیلم دیدن، وب گردی، مشاهده عکس‌ها و فیلم‌های شبکه‌های اجتماعی و موارد دیگر است. برای این کار بهتر است برای خرید بار اول از حجم‌های کم شروع کنید و در ماه‌های بعد میزان مصرف خودبه‌خود ‌دستتان خواهد آمد.

مسئله دوم در هنگام خرید، سرعت اینترنت است. سرعت بالای اینترنت در اصطلاح مخابراتی پهنای باند نام دارد. بر اساس نیاز خود می توانید پهنای باند درخواستی خود را تهیه نمایید. در adsl  شما پهنای باند مختلفی خواهید داشت و این مقدار از دویست و پنجاه و شش کیلوبیت بر ثانیه شروع شده و تا 24 مگا ادامه خواهد داشت. به این مسئله دقت کنید که سرعت‌های بالا با توجه به مسافت شما از مرکز مخابراتی ممکن است به عدد ارائه شده نرسد.

1.2  - وسایل مورد نیاز پس از انتخاب سرویس

پس از آنکه شما سرویس adsl  را انتخاب کردید، باید مودم adsl  را تهیه نمایید. برای انتخاب یک مودم خوب لازم است ویژگی‌های مختلفی را در نظر بگیرید که در مقالات بعدی به این موضوع اشاره خواهیم کرد.

برای پیاده سازی adsl  در منزل یا محل کار باید پس از تهیه مودم، از خروجی خط تلفن یک کابل را به دستگاهی به نام اسپلیتر وصل کنید. این دستگاه که در کنار مودم وجود دارد و در هنگام خرید به شما عرضه می‌گردد، وظیفه جدا کردن کابل تلفن و کابل داده اینترنت را برعهده دارد. شما باید از پریز تلفن کابلی را به ورودی اسپلیتر وصل نمایید و از خروجی اسپلیتر یک کابل به دستگاه تلفن و یک کابل به دستگاه مودم وصل کنید. به خروجی‌ها دقت کنید روی هر پورت مشخص شده است که کابل تلفن به کدام پورت و کابل اینترنت به پورت دیگر وصل شود.

کابلی که به پورت اینترنت وصل کرده‌اید را اکنون به مودم وصل کنید و مودم را روشن کنید. برای اولین بار که مودم adsl  را روشن می‌کنید نیاز است که یک کارشناس تنظیماتی را روی مودم اعمال نماید این کارشناس از همان شرکتی که سرویس اینترنت را خریداری کرده‌اید به منزل شما آمده و تنظیمات را اعمال می‌نماید.

خلاصه : در این مقاله مروری بر تکنولوژی  adsl  داشتیم و روش پیاده سازی آن را برای یک کاربر معرفی کردیم در مقالات بعدی روش‌های انتخاب مودم خوب ارائه می‌شود.

Tags :

چاپ   ایمیل