عوامل موثر بر عملکرد مناسب مودم UTEL- L443

عوامل موثر بر عملکرد مناسب مودم  UTEL- L443

 

عوامل موثر بر عملکرد مناسب مودم  UTEL- L443

مودم های G4 سیم کارتی یکی از مودم هایی است که در دهه اخیر رواج یافته است، این مودم ها با پشتیبانی از یک سیم کارت می توانند سرویس اینترنت را برای کاربران فراهم نمایند. نکته قابل تامل این است که این مودم ها با پیشرفت تکنولوژی نیز نسل خود را همگام با تکنولوژی ارتقاء دادند . وظیفه‌ی این  مودم ها برقراری ارتباط با اپراتورهای ارائه‌دهنده اینترنت (ISP) است تا مصرف کنندگان بتوانند از شبکه جهانی اینترنت استفاده کنند. عوامل بسیاری وجود دارند که در عملکرد مودم اختلال ایجاد می‌کنند و نباید انتظار داشت در تمامی مناطق مانند  منزل یا محل کار سیگنال  خوبی دریافت کنیم و یا در همه مناطق ارتباط و اتصال یکسان وعالی داشته باشیم . با ‌این وجود با رعایت نکاتی ساده می‌توان عملکرد مودم را بهبود بخشید و به سیگنال دریافتی  و در نتیجه ارتباط مناسب‌تری دست پیدا کنیم .از عوامل مهم برعملکرد مودم میتوان موارد زیر را نام برد:

  • فاصله تا مودم
  • قراردادن مودم در فضای باز و منطقه تحت پوشش مناسب
  • دوری از وسایل الکتریکی
  • تداخل امواجWI-FI
  • تغییرChannel WI-FI
  • بررسی وضعیتRSRPو SINR و RSRQ و RSSI

جهت دریافت داده ها و ارتباطات قوی تر و مطمئن تر یکی از نکات مهم ، فاصله تا مودم است کاربری که به مودم متصل است و از آن استفاده می کند باید در فاصله مناسبی از مودم قرار گیرد البته این موضع تا حد زیادی نیز به ویژگی ها مودم مانند تک آنتن و چند آنتن بودن مودم و استانداردهای ارتباطی نوع قطعات به کار برده شده در ساخت مودم و.... نیز بستگی دارد ولی به طور کلی کاربر متصل به مودم باید در فاصله معقولی از مودم ،حدالامکان در دید مستقیم  جهت اتصال به آن  قرار  داشته باشد  .

جهت جلوگیری از تداخل سیگنال و تضعیف سیگنال ها ، مودم و سایر تجهیزات الکترونیکی که از خود سیگنال ساطع می کنند بهتر است از یکدیگر دور باشند همچنین این موضوع در جلوگیری از  تداخل امواج WIFI  و قطعی وایرلسی نیز بسیار مهم است . تغییر  Channel WI-FIدر داخل تنظیمات مودم در جلوگیری از تداخل سیگنال ها و درنتیجه اتصال بهتر و بدون قطعی تاثیر به سزایی دارد .

همچنین جهت دریافت سیگنال های ارتباطی بهتر در منطقه خود اگر امکان قرار دادن مودم در فضای باز وجود دارد بهتر است این کار انجام گیرد یا حدالامکان مودم نزدیک به پنجره و نزدیک به فضای آزاد قرار گیرد .

سیگنال دریافتی از سمت دکل های اپراتور موجود در منطقه نیز از مهمترین عوامل در عملکرد مودم های LTE  می باشد.

 این پارامتر ها در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت .

RSRP (Reference Signal Received Power)

پارامتر RSRP معرف قدرت سیگنال دریافتی است. شاخص RSRP یک عدد منفی است که هر چقدر مقدار آن به صفر نزدیکتر باشد قدرت دریافت سیگنال توسط مودم بهتر خواهد بود.

SINR (Signal to Interference & Noise Ratio)

پارامتر SINR نیز معرف کیفیت سیگنال دریافتی است. شاخص SINR عدد مثبتی است که هرچقدر از 10 بیشتر باشد کیفیت سیگنال دریافتی توسط مودم شما بیشتر خواهد بود.

RSRQ (Reference Signal Received Quality)

شاخص RSRQ  یک عدد منفی است که هر چقدر مقدار آن به صفر نزدیکتر باشد قدرت دریافت سیگنال توسط مودم شما بهتر خواهد بود.

RSSI (Received Signal Strength Indication)

شاخص RSSI  به معنی میزان قدرت سیگنال رادیویی بین فرستنده و گیرنده‌ی است که یک ویژگی ایمنی مهم به شمار می رود قدرت و میزان شدت سیگنال دریافتی را اندازه گیری میکند و یک عدد منفی است که هرچقدر قدر مطلق آن کوچکتر باشد بهتر است.

 

Picture1.jpg


چاپ   ایمیل