بررسی تفاوت های WLAN و Wi-Fi

بررسی تفاوت های WLAN و Wi-Fi

 

 

شبکه محلی بی سیم ، که به آن WLAN یا LAN بی سیم نیز می گویند ، اصطلاحی برای استفاده از سیگنال های دیجیتال بی سیم برای اتصال رایانه ها و سایر دستگاه ها است. یکی از رایج ترین فناوری های شبکه بی سیم که اکنون مورد استفاده قرار می گیرد، Wi-Fi است که به مجموعه ای از استانداردها در مورد چگونگی مکالمه دستگاه ها با یکدیگر در شبکه های بی سیم اشاره دارد. این تکنولوژی، تنها فناوری شبکه بی سیم موجود نیست، اما یکی از فناوری هایی است که به احتمال زیاد با آن روبرو شده اید.

 

  1. WLAN چیست؟

وقتی اصطلاح "بی سیم[1]" را می شنوید ، لزوماً به معنای دستگاهی نیست که سیم ندارد. این کلمه در اصل و در ابتدا به رادیوهایی اطلاق می شد که اغلب به دیوار وصل می شدند و با باتری کار می کردند و سیم های داخلی نیز داشتند.

این اصطلاح به این معنی است که دستگاه ها بدون نیاز به سیم کشی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. رادیو در اصل یک جایگزین بی سیم برای تلگراف سیمی بود و تلفن های بی سیم به عنوان گزینه هایی برای تلفن های ثابت با سیم سنتی نلقی می شدند.

در زمینه رایانه ها و دستگاه های هوشمند، کلمه ی بی سیم به این معنی است که آنها می توانند بدون نیاز به ارتباط با فناوری های سیمی مانند کابل های اترنت یا مودم های dial-up که از طریق سیستم تلفن ثابت متصل می شوند ، با یکدیگر به صورت دیجیتالی ارتباط برقرار نمایند. شبکه محلی یا LAN ، هر نوع سیستمی است که به دستگاه های دیجیتال در یک منطقه کوچک جغرافیایی یا حتی داخل ساختمان اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط داشته باشند. امروزه بسیاری از شبکه های محلی به یک شبکه گسترده و اغلب در نهایت به اینترنت متصل هستند.

LAN بی سیم به هر شبکه ای گفته می شود که کامپیوترها بتوانند بدون نیاز به سیم با یکدیگر به یکدیگر متصل شوند. این امر می تواند برای کاهش آشفتگی در خانه یا محل کار و ایجاد امکان جابجایی دستگاه هایی مانند تلفن های هوشمند و لپ تاپ بدون از بین رفتن اتصالات شبکه و یا کشیده شدن سیم از مکانی به مکان دیگر ، مفید واقع شود.

 

  1. Wi-Fi چیست؟

Wi-Fi استاندارد بی سیم 802.11 بوده و چیز دیگری غیر از آن نیست. در طول سالها ، ما شاهد تحولات مختلفی از Wi-Fi بوده ایم که در استاندارد جدید 802.11ax به اوج خود رسیده است. با توجه به اینکه Wi-Fi به طور معمول مرزهای LAN را گسترش می دهد ، هر نسخه از استاندارد 802.11 برای سازگاری با 802.3 Ethernet - رایج ترین نوع LAN – شناخته می شود.

نقاط دسترسی (AP) در شبکه های سازمانی به عنوان پل های لایه 2 بین استاندارد 802.11 و 802.3 عمل می کنند و روترهای بی سیم ما در خانه نیز دارای یک AP داخلی هستند.

 

  1. Wi-Fi در مقابل شبکه بی سیم

شبکه های Wi-Fi کاملا از نوع WLAN هستند. اما نکته مهم اینجا است که Wi-Fi تنها نوع WLAN نیست. به راحتی می توان گفت که Wi-Fi این روزها تقریباً تنها نوع WLAN است که به طور مستقیم به مشتری های انسانی سرویس می دهد ، اگرچه تلفن همراه داخلی نیز می تواند واجد چنین شرایطی باشد؛ و این در حالی است که بیشتر WLAN های دیگر به احتمال زیاد به گره های دستگاه کاربری بدون سرور نیز، سرویس می دهند.

 

 

 

 


چاپ   ایمیل