آموزش کاهش نویز (Noise) در خطوط ADSL برای کاهش پینگ

آموزش کاهش نویز (Noise) در خطوط ADSL برای کاهش پینگ

 

ورود به صفحه تنظیمات مودم ADSL

ابتدا از اتصال به مودم از طریق شبکه وایرلس (Wireless) و یا کابل شبکه (Lan Cable) مطمئن شوید. سپس با وارد کردن آدرس زیر در مرورگر (مثل Mozila Firefox یا Google Chrome وارد صفحه لوگین مربوط به تنظیمات مودم ADSL شوید.

 آدرس مودم

  • http://192.168.1.1

01.jpg

در صورت مواجه شدن با صفحه لوگین از نام کاربری admin و کلمه عبور admin استفاده کنید.

نکته

در صورتی که با نام کاربری admin و کلمه عبور admin نتوانستید وارد تنظیمات مودم شوید، با تماس با   بخش پشتیبانی شرکت افزاره ارتباطات بهینه ،نام کاربری و کلمه عبور را از آنها جویا شوید.

02.jpg

بررسی وضعیت نویز (Noise) خط

پس از وارد شدن به کنسول مدیریت مودم، به دنبال بخشی به نام Status یا Statistics بگردید. در این صفحه نمایش داده شده، به دنباله پارامتر های زیر بگردید و با جدول ارائه شده مقایسه کنید.

پارامترهای نویز خط

  • Link Attenuation
  • SNR یا Noise Margin

03.jpg

توجه داشته باشید که پارامترهای بالا برای Upstream و Downstream به طور جداگانه نمایش داده می شوند. منظور از Upstream کیفیت خط در هنگام آپلود اطلاعات و منظور از Downstream کیفیت خط در هنگام دانلود اطلاعات می باشد. در صورت مناسب نبودن کیفیت خط و بالا بودن نویز، قسمت بعدی را جهت کاهش نویز خط مطالعه بفرماید.

04.jpg

روش های کاهش نویز (Noise) و افزایش کیفیت خط

تعویض Splitter

ممکن است Splitter یا همان دستگاه دو شاخه ای که یکی از پورت های آن به تلفن و یکی دیگر به مودم ADSL شما متصل می شود به مشکل خورده باشد ، یک Splitter دیگر تهیه کنید و سپس تست کنید ببینید موارد بالا درست شده است یا خیر

 

  • نکته
  • در صورتی که مودم و تلفن بر روی یک پورت مشترک قرار گرفته اند باید از 1 دستگاه Splitter استفاده کنید.

هر دستگاه اعم از تلفن و یا مودم ADSL قبل از اتصال مستقیم به خط، باید به Splitter متصل شود.

برای مثال اگر در خانه خود ۲ تلفن و ۱ مودم ADSL هر کدام در مکان های جدا به خط شما متصل05.jpg

می شوند، باید 2دستگاه Splitter تهیه کنید.

زمانی که مودم به صورت مستقیم به خط تلفن شما وصل میباشد نیازی به استفاده از Splitter  نیست.

 

 

 

 

سیم کشی مستقیم

ممکن است نویز موجود بر روی خط ناشی از سیم کشی داخل ساختمان، نامرغوب بودن سیم کشی داخل ساختمان، عدم وجود روکش فلزی بر روی سیم و حتی عبور سیم از نزدیکی های کابل های برق فشار قوی باشد. برای حل این مشکل بهترین راه حل این است که سیم تلفن به مقدار کافی تهیه کنید و از درب منزل ( جایی که سیم تلفن به ساختمان متصل می شود ) به طور مستقیم به مودم خود سیم وصل کنید. این عمل تمامی نویز (Noise) ناشی از سیم کشی داخلی ساختمان را رفع خواهد کرد. توجه داشته باشید که سیم استفاده شده از جنس مرغوب بوده باشد.

 

  • نکته مهم

این راه حل بسیار پر دردسر بوده ولی در اکثر مواقع تمام مشکلات ناشی از نویز را حل خواهد کرد.

06.jpg

بررسی دستگاه های متصل به خط تلفن

خطوط تلفن خود را بررسی کنید، دستگاه هایی مثل Fax یا Caller ID یا حتی دستگاه های تلفن بیسیم و سه راهی های برق و تلفن نیز می توانند باعث ایجاد Noise بر روی خط تلفن شما بشوند، وجود دستگاه های کارت خوان، صفر بند و ... هم می تواند به تنهایی باعث ایجاد نویز (Noise) در خطوط ADSL شوند. دقت کنید نزدیک بودن گوشی موبایل به مودم ADSL نیز می تواند باعث ایجاد Noise در خطوط شما شود.

07.jpg

جلوگیری از پیچیده شدن سیم های برق کنار مودم ADSL

اگر در کنار مودم ADSL خودتان به جای استفاده از سه راهی های کوچک از سه راهی های برق دارای کابل بلند استفاده کرده اید و این کابل ها را درون هم گرد کرده اید، با توجه به اینکه درون این کابل ها برق وجود دارد ممکن است باعث ایجاد میدان مغناطیسی و در نهایت ایجاد Noise بر روی خطوط ADSL شما شوند. ترجیحا اگر می توانید از سه راهی های کوچک استفاده کنید.

08.jpg

 

بروز رسانی نرم افزار مودم ADSL

Firmware یا نرم افزار مودم ADSL خودتان را به جدیدترین نسخه بروز رسانی کنید ، توجه کنید که بسترهای مخابراتی و سرویس های ADSL جدید ممکن است با مودم ADSL قدیمی شما سازگاری نداشته باشند ، ترجیحا از همان روتر یا مودم ADSL ای استفاده کنید که ISP شما آن را توصیه کرده است.

 

09.jpg


چاپ   ایمیل